Maailman salaperäisin kirja ja muita historian mysteerejä

Rydén, Daniel
Oliko Juudas oikeasti petturi? Kuka kirjoitti Hitlerin päiväkirjat? Ovatko enneunet katastrofeista totta? Miksi emme ymmärrä maailmanhistorian erikoisinta kirjaa? Entä kuka lähetti meille signaalin avaruudesta?
Historia on täynnä arvoituksia ja salaisuuksia - tarinoita, joiden loppu on jäänyt avoimeksi ja jotka ovat jääneet kutkuttamaan ihmisten mieltä. Daniel Ryden kertoo mukaansatempaavasti historian hämmentävimmistä mysteereistä Loch Nessin hirviöstä riimukiviin ja ruhtinaallisista aarrekätköistä Atlantikseen. Jotkin arvoituksista tuskin edes ratkeavat. Toiset taas on jo ratkaistu aikoja sitten, mutta pohdimme niitä edelleen, koska haluamme faktojen sijaan uskoa mieluummin salaliittoihin ja yliluonnollisiin ilmiöihin.
Maailman salaperäisin kirja pitää sisällään 55 viihdyttävää mysteeriä maailmalta ja Suomesta.

Daniel Ryden on ruotsalainen kirjailija ja toimittaja, joka on aiemmin kirjoittanut muun muassa myyntimenestyksen Maailmassa on virhe. Kirjan suomalaiset mysteerit on kirjoittanut toimittaja Panu Väänänen.

Hinta: 11,30 € (10,27 € alv 0 %)


Alkuteos: Den märkiligaste boken i världen
Tuotetunnus: 9789523006805
Tuotemuoto: Pehmeäkantinen kirja
Saatavuus: Toimitusaika 1-3 arkipäivää
Muut tekijät: Koivunen, Anu (Kääntäjä)
Julkaisuvuosi: 2020
Kieli: suomi
Sivumäärä: 311
Tuoteryhmät: TIETOKIRJAT
Historia
POKKARIT
Pehmeäkantiset
Kirjastoluokka: T90.2 Yleinen kulttuurihistoria
YSO - Yleinen suomalainen asiasanasto: arvoitukset, erikoisuudet, historia, maailmanhistoria
Ladattava äänikirja, 2020
MP3
24,00 €

E-kirja, 2019
EPUB
22,40 €


Katso myös näitä tuotteita